Rakamlar önemsiz midir?

Toplumca başarısız olduğumuz konulardan birisi rakamların kullanımıdır. Özellikle şehvetli şehvetli tartışırken nereden geldiği belli olmayan rakamlar havada uçuşuyor sürekli olarak.

Geçen hafta içinde birisiyle Microsoft ve açık kaynak teknolojileri konusunda konuşurken şunları dinledim: Türkiye her yıl Microsoft’a 20 milyar dolar lisans parası ödüyor. Türkiye ABD’den 500 milyon dolarlık bir tankı 800 milyon dolara alıyor (yani ABD bizi kazıklıyor). ABD’nin 2. Dünya Savaşı’nda Japonya’ya attığı atom bombaları ile 1.5 milyon kişi öldü. Bu rakamlar verilirken verilen bilgiyi güçlendirmek için el ile masaya da vuruluyordu.

Hakkını yemeyeyim, muhatabım biraz insafa geldi, ödediğimiz lisans parasını yılda 2 milyar dolara çekti (doğru rakam yıllık olarak 300-400 milyon dolar). Tank konusunda yanılabileceğini, tankların toplamının bu fiyata olabileceğini söyledi. Son olarak da rakamları araştırıp geri döneceğini ama aslında bu rakamların önemli de olmadığını söyledi.

İyi de rakamlar önemli değilse o zaman rakamları niye veriyorsun? Ya da 20 milyar dolar yerine 200 milyar dolar demekten seni alıkoyan nedir? Rakamları rastgele kullanırsak verilen bilgiden, yapılan tartışmadan hayır gelir mi?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: