Ekonomiden anlamayan ekonomiden sorumlu bakan

Hürriyet gazetesinde bugün Ali Babacan ile yapılmış bir röportaj var. Babacan şöyle diyor:

“1000 kişinin çalıştığı bir işyeri düşünün. Haftalık normal çalışma süreleri 40 saatken, fazla mesaiyle 60 saate çıkıyor. Böyle olacağına, 500 kişi daha işe alıp, haftalık çalışma süresini 40 saatte tutsalar daha iyi olmaz mı?”

Ben ekonomist değilim ama bu ifade Babacan’ın ekonomiden, hesap-kitaptan anlamadığını gösteriyor diye düşünüyorum. Açıklayayım:

1000 kişinin haftada 60 saat çalışması durumunda ödenecek bir ücret var. Bu ücretin bir kısmı normal ücrettir. İşçilerin ücretini ortalama 2000 TL (brüt) olarak düşünelim. Bir de buna fazla mesai ücreti ödenecek. Bu ücret normal ücretin yaklaşık yüzde 50 fazlasıdır. Bu da işçi maliyetinin 3000 TL olması demektir.

Şimdi de 1500 kişinin haftada 40 saat çalıştığını düşünelim. Ortalama ücret 2000 TL alındığı için toplam maliyet aylık olarak 3000 TL olur. Yani, ilk seçenekle aynı.

Ama işçi maliyeti yalnızca çıplak ücret maliyeti değildir. Örneğin, yıllık izin ücreti de buna eklenmelidir. Ortalama olarak yıllık izne 1 ay dediğimizde ilk seçenekte yıllık iznin maliyeti firmaya 2 milyon TL olur. İkinci seçenekte ise 3 milyon TL. Yani, dahi Babacan’ın önerisi yıllık izin bakımından firmaya 1 milyon TL ek yük getirir.

Bitmedi. İşçilerin öğle yemeği ve çay ikramı gibi masrafları da yüzde 50 artacaktır.

Bitmedi. İşçilerin servis (ulaşım) maliyetleri de yüzde 50 artacaktır.

Bitmedi. İşçilerin toplu sözleşme ile kazanılan hakları (örneğin giyim ya da çocuk yardımı gibi) masraflar da yüzde 50 artacaktır.

Bitmedi. İşçilerin kıdem tazminatı maliyeti de yüzde 50 artacak. Çok sayıda işçi çalıştıran yerlerde önemli bir maliyettir bu.

Yani, Babacan’ın önerisinin akılla mantıkla, hesapla-kitapla ilgisi yok.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: