Bir Din-Kültürü Dersi Ödevi

Bugün okulun son günüydü. Çocukların okuldan getirdikleri defter-kitapları incelerken büyük oğlum Çağrı’nın Din Kültürü ödevini buldum, okudum. Çok hoşuma gitti. Umarım siz de beğenirsiniz:

8. Sınıf 2. Dönem Performans Ödevi

Başkalarının İnançlarına Ve Görüşlerine Saygılı Olmanın Kazançları

Hazırlayan: Çağrı Uluç YILDIRIMOĞLU

Sınıfı:8-C

No:204

Farklı inançlara ve düşüncelere karşı olmanın iyi bir şey olmadığını hepimiz biliyoruz sanırım. Ama farklı inançlara ve düşüncelere saygılı olmak ne kazandırır?

Günümüzde yaratıcılık hüküm sürmektedir. Yaratıcılık nedir? Yaratma kabiliyeti fazla olan mı? Yoksa diğerlerinden bağımsız, farklı ve öne çıkan şeyler yaratan mı? Cevap ikincisi olmalıdır. Bağımsızlık ve farklılık, düşüncelere saygının getirdiği nimetlerdir. Farklı olana saygı duyma, farklı olanı korkutmaz, ön plana çıkabilmesini sağlar. Herkes farklı fikirlere sahip olabilir. Buna saygı duymak, hem o kişinin özgüvenini artırır ve düşüncesini açıklamasını sağlar; hem de başka yaratıcı beyinlerin gelişmesine katkıda bulunur. Farklı olmak bir ayrıcalıktır.

İnsanlar farklı inançlara sahiptirler. Kimileri Müslüman, kimileri Hıristiyan, kimileri Yahudi olabilir. Bu genelde doğuştan gelir. İnsan, ailesinde gördüğü dini benimser. Aile insana doğru gelir ilk başlarda. Sonra belki başka bir görüşü benimseyip din değiştirebilir. Buysa görüş farklılığıdır. Görüş farklılıkları, bir problemi çözmede farklı bakış açıları olabilir. İnsanlık ancak farklı çözüm yöntemleriyle ilerleyebilir.

Bunlar topluma faydalarıydı. Peki bireye ne kazandırır? Birey, farklı düşüncelere saygı duyarsa, onları dinliyor demektir. Farklı bir düşünceyi dinlemek, insana daha da farklı düşünceler yaratma olanağı sunar. Daha farklı düşünce, daha fazla çözüm yolu, daha fazla başarı, daha fazla yaratıcılık getirir.

Başka birinin inancına saygı duyma, hoşgörüdür. Buna karşı hoşgörülü olan insan, başka şeylere karşı da hoşgörülü olur. Bu bir nevi hoşgörü alıştırması olabilir. İnsanlar arası ilişkileri de güçlendirir. Bir Müslüman ile bir Hıristiyan ancak inançlara saygı duyarak dost olabilirler. İnsanların en çok ihtiyaç duyduğu şey de iyi bir dost değil midir? Dünya’da 6 milyardan fazla insan yaşıyor ve 1,7 milyarı Müslüman. Kalan insanlarla anlaşabilmenin tek yolu onların inançlarına saygı duymak değil mi?

Gelelim Türkiye’ye… Türkiye’de fikir özgürlüğüne yeterince önem verilmediğini düşünmek doğru olur. Ortalama Türk aile yapısında maalesef düşünce özgürlüğüne yer yok. Basmakalıp bir hayat tarzı… Yaşamın gidişatıyla ilgili seçenekler çok az. Ailedeki yetişkin olmayan bireyler, kendi kararlarını veremiyorlar ve bu da gençlerin de büyüyünce kendi çocuklarına aynı şekilde davranmasına neden oluyor.

Çocukların ufku genişleyemezse geleceğimiz nasıl olur? Eğer farklı düşüncelere saygı olsaydı, 70 milyon kişiden çıkan sanatçı, tasarımcı, müzisyen daha fazla olmaz mıydı? Ancak şanslı ve özgür çocuklar bu seçeneklerden birini seçip hayatlarına devam edebiliyor. Ebeveyn baskısı ve yoksulluk, çocukları tekdüze, sıradan, anlamsız bir hayata sürüklüyor. Ülkemizde yaratıcılık gelişmemiş…

İnanç özgürlüğüyse ayrı bir olay Türkiye’de… Azınlık Hıristiyanlar göze batmamaya çalışarak geçirmiş yüzyılları… Kiliselerdeki haçlar bile küçük yapılmış ki göze batmasınlar. Şu anda inanç özgürlüğü çok şükür daha iyi bir durumda… Ama tabi ki yeterli değil. Özellikle ateizme karşı fazla tepki var. Halbuki ateizm de dine farklı bir bakış açısı…

Türkiye’de farklı yaşam tarzlarına da saygı yok… Özellikle kadınların giyim tarzlarına çok karışılıyor. Fizik olarak güçlü erkek bedeni, kadını yönetebileceğini sanıyor. Kadınların çalışmasına karşı çıkan erkekler hala var… Türkiye’deki kadın nüfusu da çalışsaydı, ülkemizin gelirinin katlanacağı düşüncesindeyim. Kadınların da fikirleri vardır. Erkek ve kadın beyninde büyük farklılıklar vardır. Düşünce tarzları farklıdır. Başta da dediğim gibi düşünce tarzlarının farklı olması her koşulda zenginliktir.

Türkiye’de yaşanan sorunların çoğu eğitimsizlikten kaynaklanır. Alınan eğitimin doyurucu olmadığını düşünmek yanlış olur mu? Çocukların bu zamanlarda yaratıcılıklarının gelişmesi gerekirken onlar garip formülleri ezberlemek, günde yüzlerce soru çözmek zorunda değiller mi? Ortaöğretim kurumlarına girmek için hazırlanıp durmuyorlar mı? Aileler bu baskıyı daha da artırıp çocukları sosyal aktivitelerinden ayırmıyorlar mı? Ailelerin yanlış mantıkla düşünmesi yüzünden bu kadar çocuğa yazık olmuyor mu? Bu çocuklar değil miydi geleceğimiz? Onlara 4 şıklı sorular çözdürüp durmak ne kadar mantıklı olabilir ki?

Türkiye, düşünce özgürlüğü ve inanç özgürlüğü yönünden vasat bir ülkedir. Eğer bu şu anda değişebilseydi, 15-20 yıl sonra farklı, yaratıcı, özgür yetişkinler yetişirdi. Ne yazık ki bu o kadar kolay değil. Aileler ölüp gitmezler, bir parçalarını çocuklarında bırakırlar. Ve o hastalıklı parça nesiller boyu varlığını sürdürebilir.

Burada 2 sayfa boyunca ifade özgürlüğü ve inanç özgürlüğü konusunda konuştum. Şimdi bunları maddelerle özetlemek istiyorum.

1- İfade özgürlüğü, yaratıcılığı tetikler.

2- Yaratıcılık, günümüzde başarının kaynağıdır.

3- Din farklılıkları görüş farklılıklarından kaynaklanır.

4- Görüş farklılıkları kesinlikle zenginliktir

5- Farklı düşünceleri bilmek, yeni düşünceler oluşturur.

6- Yeni düşünceler daha fazla çözüm yolu, daha fazla yaratıcılık ve daha fazla başarı getirir

7- Farklı inançlara saygı duymak, hoşgörüyü öğretir.

8- Dünyanın geri kalanıyla anlaşabilmek için inançlara saygı duymalıyız.

9- Türkiye’de yeterince ifade ve inanç özgürlüğü yoktur, geliştirilmelidir.

10- Türkiye’de eğitim yaratıcı değildir. Yaratıcı olmalıdır.

11- . Aileler birer bakteridir, bazı bakteriler yararlı bazılarıysa zararlıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: