İki İtalyan Hukuk Asistanı ve Danıştay’ın Kamera Kayıtları

2001 yılının Aralık ayının sonunda gazetelerde ilginç bir haber vardı. İtalya’da, Roma Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki iki asistan,‘‘Mükemmel Cinayet’’ konulu tezlerini kanıtlayabilmek için okul bahçesinde bir öğrenciyi öldürmekle suçlanıyordu.

Hürriyet gazetesinde yayınlanan haberde şöyle deniyor:‘‘Mükemmel Cinayet’’ konulu tezlerini kanıtlayabilmek için 22 yaşındaki bir hukuk öğrencisini öldürmekle suçlanan Roma Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden iki asistanın davası 5 yıldır sonuçlanamıyor. Asistanların teorisi şöyle: Cinayet nedeni ve aleti bulunamazsa sanık hüküm giyemez. Yargıç ise iki asistanı cinayet aletiyle gördüğünü iddia eden tanıkların ifadesi sonucu ikisini de mahkum etti. Ancak karar Yargıtay’da bozuldu. Gerekçe: Delil yetersizliği.

Demek ki cinayet nedeni ve cinayet aleti böyle bir davada çok önemli öğeler durumunda. Meslekten hukukçu olmayan kişiler olarak cinayet nedeni ve cinayet aletinin yanı sıra cesetin ve katilin de bir cinayette önemli olduğunu bilebiliriz. Herşeyin tam olduğu ama cesedin bulunamadığı davaların da olduğunu biliyoruz ve bu davaların hukuken sakat durumda olduklarını anlayabiliyoruz.

Özetlemek gerekirse bir cinayet davasında karar verebilmek için ortada bir ceset olmalıdır, katil olmalıdır, katilin suçu işlediği alet olmalıdır, cinayet nedeni olmalıdır. Bir de görgü tanıkları olursa olay eksiksiz hale gelir.

Bu bilgileri Danıştay Cinayeti’ne uygulayalım. İslami kesim başından beri bu cinayetin dindar insanlar tarafından değil de toplumu dindarlara karşı kışkırtmaya niyetlenen kötü kişiler tarafından işlendiğini iddia ediyor. Bu davanın Ergenekon davası ile birleştirilmesi de buna en büyük kanıt olarak gösteriliyor. Son olarak, Danıştay’daki kameraların suikast sırasında arızalı olması, önceki günlere ait kayıtların silinmiş olması komplonun bir parçası olarak değerlendiriliyor. Danıştay’a güvenlik hizmeti veren firmanın "Oyak Savunma ve Güvenlik" olması kuşkuları arttırıyor. Hatta şu anda tüm tartışmalar silinen kamera kayıtlarına yoğunlaştı.

Peki, kameralar o gün arızalı olmasaydı ya da önceki günlere ilişkin kayıtlar silinmemiş olsaydı fazladan hangi bilgileri elde edecektik? Şu anda elimizde cinayeti işleyen katil var; Alpaslan Arslan. Aslan bu cinayeti işlediğini hiç inkar bile etmedi. Onu teşhis eden görgü tanıkları var; en başta onu yakalayan polis memuru. Katil Alpaslan Arslan cinayeti niçin işlediğini de açıkladı; Vakit Gazetesi’ndeki okuduğu yazılardan etkilenip cinayeti işlemiş. Suç ortakları yakalandı. Yani, suçun tüm öğeleri biliniyor; katil, cinayet silahı, suç ortakları, suçun nedeni. Peki daha ne istiyoruz? Kamera kayıtlarında ne bulacaktık da onların silinmesi şu anda tek tartışma konusu haline geldi? Velev ki kamera kayıtları bulundu; bunlar bize bilmediğimiz ne gibi bilgiler verecek?

Güvenlik firmasının sisteminin arızalı olması kusurdur. Bu kusuru gidermek için diskleri formatlayarak eski kayıtların silinmesi hatalıdır. Ne yazık ki Türkiye’de bilgisayarların ve bilgisayarlı sistemlerin sorunlarını çözmede formatlama en çok başvurulan yöntemdir. Bilgisayar firmalarının camekanında "Tamir Yapılır, Format Atılır" şeklinde ifadeler içeren afişler görmek normaldir. Bilgisayarı bildiğini düşünen insanların söylediği şeylerden birisi "Ben sorunlarımı kendim çözebiliyorum, formatlayıp tüm sistemi yeni baştan kurabiliyorum." şeklindedir. Örneğin, Zaman gezetesinden Ahmet Selim, 06.08.2009 tarihli yazısında bakın ne diyor: “Üç tane bilgisayarım var, hepsi de internete bağlıdır. Formatlayıp yeniden işletim programını ve diğerlerini yükleyecek kadar aşinayımdır. Bilmediğim hüneri yoktur.” Ne yazık ki ülkemizde bilgisayar okur yazarlığı buna indirgenmiş durumda. Ama firma çalışanlarının kusurundan ya da yetersizliğinden yola çıkarak her şeyi bilinen bir davayı bulandırmaya kalkmak, olayın arkasında dinci güçlerin değil de başkalarının, örneğin, askerlerin olduğunu iddia etmek doğru değildir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: