Yanlış Teşhis, Yanlış Tedavi

Geçtiğimiz yıl yaşanan Domuz Gribi salgını sırasında 600’den fazla insanımız öldü. Ölenlerin yakınlarıyla yapılan röportajlarda hemen her sefer aynı şey tekrarlandı: “Ölen yakınımıza yanlış teşhis kondu, yanlış tedavi uygulandı.” Ölenlerin yakınları bir türlü bu acı olayları normal ve olgun bir şekilde karşılayamıyor.

Uğur Dündar ve Savaş Ay gibi saygın gazeteciler de bu yanlış tutumu körüklüyor. Onların yaptığı haberlerin önemli bir bölümünde doktorların yanlış teşhis yaptığı, yanlış tedavi uyguladığı ifade ediliyor.

Halbuki yanlış teşhis, yanlış tedavi gibi ifadeler dikkatle kullanılması gereken ifadelerdir; gelişi güzel kullanılmamaları gerekir. Teşhisin ve tedavinin yanlış olduğuna ancak uzman doktorlardan oluşan bir kurul karar verebilir, gazeteciler değil.

Bu türlü kurulların kend meslekdaşlarını koruduğu ve yanlış teşhisleri, tedavileri örtbas ettiği de iddia edilir. Durum böyle değildir. Hürriyet gazetesinin 16 Mayıs 2010 tarihli bir haberinde bakın ne deniliyor:

Yanlış tedavi uygulayan doktora hapis

BURSA’da hastası Perihan Ekren’e (49) test yapmadan kullanımı riskli ilaç vererek ölümüne neden olduğu öne sürülen Kardiyoloji Uzmanı Dr. Uğur Taşbaş (40), 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki son duruşmaya katılmadı. Mahkeme heyeti, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Yüksek Sağlık Şurası tarafından, gerekli tetkikler yapılmadan ilaç verip, daha sonra ilgilenmediğine dair rapor gönderilen Taşbaş’a 4 yıl hapis ve 440 TL para cezası verdi. Mahkeme, kusur oranını dikkate alarak cezayı 3 yıl hapis ve 330 TL para cezasına çevirdi.

Görüldüğü gibi, bir yanlış varsa ilgili kurullar bunu saptıyor ve ceza da veriliyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: