Führer’e özenen İnönü

Recep Tayyip Erdoğan, İnönü’yü Führer’e benzetmiş. Halbuki İnönü mutlak hakimiyetini bırakıp bir hamlede muhalefete geçebilmişti. Hayatının sonuna kadar da, birkaç kısa dönem dışında hep muhalefette oldu.

Erdoğan’ın örnek aldığı kişilerin hiçbiri, Menderes, Demirel, Özal, böyle bir şeyi gerçekleştirmediler. Bunların hepsi de, iyi yönlerine karşın, hazımsız kişilerdi ve en başta demokrat değildi.

Menderese kendisine oy vermeyen Kırşehir’i ilçe durumuna indirmişti. İnönü’nün seyahatlerine sınır getirmeye bile çalışıyordu. Onun saldırıya uğramasına ise kıs kıs gülüyordu.

Demirel bir kaç kez muhalefete düştü ama her seferinde iktidarı hilekarlıkla suçladı. Bir kez bile durumunu kabul edemedi, olgun bir muhalefet sergileyemedi.

Özal cumhurbaşkanlığına geçerken arkada kukla bir başbakan bırakmıştı.

Erdoğan, cumhurbaşkanı adayını tek başına belirledi. Partiden atılacaklara tek başına karar verdi. Meclis başkanına tek başına karar verdi. Şimdi ona demokrta diyeceğiz, İnönü’ye ise Führer benzeri, öyle mi?

Reklamlar

3 Yanıt to “Führer’e özenen İnönü”

 1. Gerçeğin izinde.. Says:

  İnönü muhalefete geçerken zaten pili bitmişti. Evet bence de Führere özenmiştir. Bunu anlamak için Atatürkün ölümünden sonra paraya kendi resmini bastırmasını bir düşünün.
  Aslında İnönü savaşta bile kümese saklanacak kadar korkak bir zavallıdan başka birşey değildir. Atatürk ölmeden önce İnönünün öldürülmesini bile istemiştir. Siz hangi demokratlıktan bahsediyorsunuz? Adam hakimiyetten bir türlü vazgeçemediği için muhalefete geçmiş, bunu da tekrar iktidar olma hevesiyle yapmıştır. Türk bile olmamasına rağmen Türk milliyetçiliğini körüklemeye çalışmıştır. Gençliğe Hitabenin de yazarıdır aynı zamanda..
  Bir de kendisi Egedeki adalarımızı Yunana peşkeş çekendir.
  Biraz da bunları hesaba katın, sırf muhalefet olmak için işinize geldiği gibi düşünmeyin..

  • muratyildirimoglu Says:

   Bu nasıl gerçeğin izinde olmak? İnönü tam yetkili olduğu bir zamanda iktidarı bırakıyor, senin yorumun “zaten pili bitmişti” şeklinde oluyor. İktidarı seçimle gelen bir partiye isteyerek bıraktığını düşünmen için ne gerekiyor? Her durumda sen “pili bitmişti” benzeri temelsiz iddialar öne sürebilirsin.
   İnönü’nün kümese saklanacak kadar korkak biri olduğunu nereden çıkardın? Ömrünün önemli bir kısmını savaş meydanlarında geçirmiş birisi için acımasız bir iddia değil mi bu?
   “Adam hakimiyetten bir türlü vazgeçemediği için muhalefete geçmiş” diyorsun. Bu cümledeki çelişkiyi görmen için ilkokula geri dönmen mi gerekiyor?
   Ege’deki adaları Yunan’a peşkeş çekti diyorsun? O adalar bizimdi de İnönü mü verdi onlara?

 2. Recep Tayyip Erdoğan’ın En Kötü Yanı | Muratyildirimoglu's Blog Says:

  […] https://muratyildirimoglu.wordpress.com/2010/05/03/fuhrere-ozenen-inonu/ […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: