İyi futbol için iyi zemin gerekir

Hıncal Uluç kötü zeminin futbol oynamak isteyen tarafın zararına olduğunu söyler. İyi futbol oynamak isteyen taraf oyun kurarken, paslaşırken kötü zemin yüzünden amacına ulaşamaz. İyi futbol oynamayı amaçlamayan tarafsa kötü zeminden şikayetçi olmaz. İyi bir zeminde kaybedeceğini bildiği için kötü zeminden memnun bile olur. Böyle bir zemnde futbol da bir kör dövüşüne döner.

Siyaset de öyledir. Siyasette de kötü zemin aklı başında olanlara değil aklı başında olmayanlara hizmet eder. Aklı başında insanlar olarak zemini iyi tutmalıyız, iyi zeminde oynamaya gayret etmeliyiz.

Vakti zamanında Rahmi Koç, Recep Tayyip Erdoğan’ın (RTE) mal varlığının 1 milyar dolar olduğunu iddia etmişti. Bir yakınım bu rakamın şu anda 2 milyar dolara çıktığını söyledi. Bir başkası ise 10 milyar dolara. Sanki bir açık arttırmaya girmiş gibiyiz. Gelecek yıl bu sıralar 20 milyar dolar rakamını duyarız herhalde.

Bu iddiaların kaynağını sorduğumda Forbes dergisinin buna ilişkin bir yazısı olduğu söyleniyor. Forbes’in www.forbes.com sitesinde böyle bir bilgi yok. O zaman Taş Yapı diye bir şirketin ortaklarına bakmam söyleniyor. İyi de ben niye bakıyorum? İddiayı ortaya koyanların varsa böyle bir ortaklığa ilişkin bilgiyi de sunması gerekmez miydi?

İddiacılar şöyle de diyor: Mal varlığı var ama kendi üzerind edeğil, başkalarının üzerinde. İyi de o başkaları kim? Bu kadar kesin konuşabiliyorsan o zaman bu başkalarını da biliyorsun demektir. Açıkla bunları.

Bir insanın serveti ya bankada para olarak durur ya taşınmaz maldır, bunun da tapusu bulunur ya da hisse senedidir, onun kaydı da borsa yönetiminde bulunur. Üzerinde ya da evinde bulundurduğu tutar çok büyük olamaz.

RTE bir kaç ay önce mal varlığını açıkladı. 3 milyon küsur TL tutarında bir varlığı var. Bu varlık hiç de büyütülecek bir varlık değil. O zaman 1 milyar dolar, 2 milyar dolar, 10 milyar dolar şeklindeki tutarlar tümüyle hayal ürünü.

RTE’ye ve AKP’ye karşı muhalefet aklı başında yapılmalıdır. Sap yiyip saman sıçma kabilinden iddialarla bir yere varılamaz. Varılamadığı her seçimde ortaya çıkıyor zaten.

Kötü siyasi zeminden iyi bir siyasi hareket çıkmaz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: