Windows 7 Kullanıcıları İçin Güvenlik Önerisi

Windows Vista, gelmiş geçmiş en güvenli Microsoft işletim sistemidir. Bunun üç ana neden vardır:

1) Kullanıcı Hesabı Denetimi özelliği sayesinde, oturum açmış kullanıcı, yönetici yetkilerine sahip birisi bile olsa, sıradan bir kullanıcıymış gibi işlem yapılır. Kullanıcı ya da bir program yönetimsel bir işlem yapmak istediğinde kullanıcıdan onay alınır. Kullanıcı o işlem tamamlanıncaya kadar yetkisini kullanabilir durumdadır. İşlem tamamlanınca kullanıcı tekrar sıradan bir kullanıcı durumuna indirilir. Bu, çok önemli bir özelliktir. Virüs, solucan gibi kötü yazılımlar o anda oturum açmış kullanıcının yetkileri üzerinden işlem yapmak ister ve Kullanıcı Hesabı Denetimi onlara fırsat vermez.

2) Kayıt (Registry) Sanallaştırma: Bu özellik sayesinde kötü niyetli bir yazılım Kayıt’ta değişiklik yapmak istediğinde sistem onu başka bir yere yönlendirir. Yazılım Kayıt’ı değiştirdiğini sanır ama işlem aslında boşa gitmiştir.

3) Dosya Konumu Sanallaştırma: Bu özellik sayesinde WindowsSystem32 klasörü gibi önemli yerlere dosya kopyalamaya ya da benzeri işler yapmaya çalışan kötü niyetli bir yazılım başka bir yere yönlendirilir. Yazılım dosyayı kaydettiğini sanır ama işlem aslında boşa gitmiştir.

Bu üç özellik sayesinde (ve bu özelliklerin iptal edilmediğini varsayarak) Vista’ya kötü niyetli bir yazılım (virüs, solucan, reklam ya da casus yazılımı) bulaşamaz. Deneyebilirsiniz.

Windows 7’de durum biraz değişik. “Kullanıcı Hesabı Denetimi, oturum açmış kullanıcının karşısına fazlaca onay mesajı çıkardığı için rahatsız ediyor” şeklindeki yakınmalardan sonra Microsoft, Windows 7’de bir değişiklik yaptı. Windows 7’de Kullanıcı Hesabı Denetimi’nin düzeyi ayarlanabiliyor. Hazırgelen ayar yalnızca programlar değişiklik yaparken bildirim gelmesini sağlıyor. Kullanıcının yapmak istediği yönetimsel işler için onay sorulmuyor.

Sophos ve Trend Micro gibi iki büyük kuruluş bu durumun Windows 7’yi daha güvensiz yaptığını ortaya çıkarttı. Bu yüzden, Windows 7’nin hazırgelen ayarlarını değiştirip Kullanıcı Hesabı Denetimi’ni Vista’da olduğu gibi ayarlamak doğru olacaktır.

Bu işlemi Denetim Masası’nda, Sistem Ve Güvenlik öğesinin altında, İşlem Merkezi’nde, soldaki Kullanıcı Hesabı Denetimi ayarlarını değiştir şıkkı ile yapabilirsiniz.

Şekilde görüldüğü gibi, varsayılan ayar düşük. Onu en yükseğe çekin, böylece tam güvenli bir ortama kavuşun. Hem de antivirüs programına gerek kalmadan.

Reklamlar

2 Yanıt to “Windows 7 Kullanıcıları İçin Güvenlik Önerisi”

  1. Windows’ta Kaç Kullanıcı Yaratabiliriz? | Muratyildirimoglu's Blog Says:

    […] https://muratyildirimoglu.wordpress.com/2010/02/09/windows-7-kullanicilari-icin-guvenlik-onerisi/ […]

  2. Yerel Administrator Parolalarını Değiştirme | Muratyildirimoglu's Blog Says:

    […] https://muratyildirimoglu.wordpress.com/2010/02/09/windows-7-kullanicilari-icin-guvenlik-onerisi/ […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: