Sol Gösterip Sağ Vurmak

Ahmet Davudoğlu farklıydı. Bir vizyonu vardı. Komşularıyla sıfır soruna sahip bir Türkiye istiyordu. Bu amaçla uzun zaman perde arkasında çeşitli faaliyetler yaptı. Suriye ile İsrail arasında herkesin takdir ettiği arabuluculuk çalışmaları yürüttü. Bunlardan sonuç da aldı ve ödül olarak Dışişleri Bakanı yapıldı.

AKP doğru bir şekilde Kürt açılımı politikası başlattı. Özel radyo ve TV’lerin 24 saat Kürtçe yayın yapabilmesi, seçim zamanlarında Kürtçe propaganda yapılabilmesi vb. şeyleri içeren güzel bir paket açıkladılar.

AKP Alevilere yönelik de açılım başlattı. Alevilerin Diyanet İşleri Başkanlığında temsili, Cem Evlerinin ibadethane sayılması vb. şeyleri içeren bir açılımdı bu.

AKP romanlara yönelik de açılım başlattı. Romanların yaşam koşulları düzeltilecek, kimliklerini kaybetmeden toplumla bütünleşmeleri sağlanacaktı. Bu da doğruydu.

Buraya kadar güzel görünüyor.

Ama özelde Davutoğlu’nun genelde de AKP’nin girişimlerinin ve açılımlarının hemen hepsi duvara toslamak üzere. Ermenistan açılımı fiyasko ile sonuçlanacak gibi görünüyor. Davutoğlu’na kadar iyi ilişkiler içinde olduğumuz İsrail ile köprüler atılmış durumda. İsrail ile Suriye arasında arabuluculuk yapmaktan geçtik birilerinin İsrail ile Türkiye arasında arabuluculuk yapması gerekir oldu.

AKP’nin diğer açılımları da Davutoğlu’nunkiler gibi sonuçsuz kalacak görünüyor.

AKP saftirik bir şekilde Kürt açılımının doğudaki sorunu çözeceğini düşünüyordu. Kötü askerler Kürtler ile Türklerin arasını açmıştı. İyi AKP ise Kürtleri kazanacaktı. Durum böyle olmadı. Kürt açılımı PKK’ya tosladı. Meselenin yalnızca kötü askerler meselesi olmadığı anlaşıldı.

Alevi açılımı hiçbir sonuç vermediği gibi Ergenokonla birlikte bir Alevi karşıtı politikaya dönüştü. Tutuklanan askerler ve sivillerin önemli bir bölümü Alevi ve bunu da Aleviler çok iyi görmeye başladılar. AKP’ye sempati duyan Aleviler bile artık onun politikalarının kendilerine karşı bir sürek avı şekline büründüğünü fark ettiler.

Roman açılımı diye bir şey de vardı, sanıyorum hiç kimse görmedi bu açılımın neler getirdiğini.

Anlayacağınız Türkiye açılımlar öncesine göre daha iyi bir durumda değil. AKP bütün çapsızlığıyla tüm bu güzel açılım hareketlerini yüzüne gözüne bulaştırdı. AKP sol gösterip sağ vurdu, kendisine sempati besleyenleri bile düş kırıklığına uğrattı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: