Niçin domuz yemiyoruz?

İslam’da domuz eti yemek yasaktır. İnananlar bu yasağı haklı kılmak için iki temel iddiada bulunurlar:

1) Domuz kendi pisliği de dahil olmak üzere her şeyi yer. Bu yüzden domuz eti hastalık yapar.

2) Domuzun erkeği dişisini kıskanmaz. Domuz etini yiyen insanlar da eşini kıskanmaz olur.

Her iki iddia da temelsizdir.

Dışkı ya da dışkı içindeki besinleri yiyen tek hayvan domuz değildir. Severek yediğimiz tavuk da köylerde her türlü dışkıdan (insan dışkısı dahil) bol bol yararlanır. Ama kimsenin aklına tavuk pistir demek gelmez.

Dışkı yemek doğrudan bir hayvanı pis ve hastalıklı yapmaz. Yenilen dışkının sağlığa zarar verip vermeyeceği dışkının içerdiği mikroplara yakından bağlıdır ve genel olarak dışkılarda çok zararlı mikrop bulunmaz. Bunun en büyük kanıtı inek dışkılarının çoğunlukla elle tezek durumuna getirilmesidir. İnek dışkısı zararlı mikrop dolu olsaydı Türkiye’de insan kalmazdı.

Pislik yemekle ilgili ikinci iddia da domuz etinde trişin adı verilen asalakların bulunduğu yolundadır. O asalaklar domuz eti yoluyla insana da geçer denir. Bu da geçerli bir iddia değildir: Domuz etini bolca yiyen Hristiyanlarda genelde bağırsak asalağı diye bir sorun yokken yine Türkiye’de bu türlü asalaklar yaygın durumdadır. http://www.ankara.edu.tr/kutuphane/proje/aysunidil/rapor.pdf adresindeki rapora göre Türkiye’de çocuklar arasında bağırsak parazitine rastlanma oranı %13 ile %66 arasındadır. Tek bir gram domuz eti yemezken bağırsaklarımız ne yazık ki parazit doludur.

İkinci iddia, domuzun eşini kıskanmaması, domuz eti yiyenlerin de bu özelliğe sahip olması ise iyice akıl dışıdır. Bu iddia yediğimiz şeylerin özelliğinin bize geçtiği gibi ilkel çağlara özgü bir düşünceye dayanmaktadır. Bu düşüncenin 21. yüzyılda Türkiye’de halen yaygın olması ise çok acıdır.

Yediğimiz hayvanların ya da bitkilerin “karakter özellikleri” bizlere geçmez. Tersi durumda zaten biz tavuk kadar korkak, sığır kadar aptal, koyun kadar uysal, balık kadar salak ve ot gibi olurduk.

Domuz eti bir tabudur. Tabunun nesnel bir gerekçesi, mantıklı-akıllı bir nedeninin olması gerekmez: Tabu tabudur, bu şekilde kabul edilmelidir. Bu nedenle inanan insanların domuz eti yasağını olduğu gibi kabul etmeleri (ve bu protein kaynağından kendilerini mahrum etmeleri) ve bu zavallı inanca akıllı gerekçeler uydurmaya çalışmaktan vaz geçmeleri gerekir.

Reklamlar

2 Yanıt to “Niçin domuz yemiyoruz?”

 1. evren selim Says:

  Domuz eti yememek için bilimsel gerekçeler aramıyoruz. Kuran’da ne emredilirse onu uyguluyoruz. Domuz eti de haram kılınmıştır. ve zorunlu olmadıkça yenmez.

 2. fatma çörekçi haniyf Says:

  ELLAHIM Taşlanmışşeytandan
  SANA
  sığınırım O ki yarattığı HERŞEYİ!GÜZEL YARATTI DİYEN YARATICININ YARATTIĞINI beğenmeyip iğrenç diyenler
  BU ÂYETTEKİ HERŞEYİ KELİMESİNİ yalanladıkları için kâfirlerin ta kendisidirler GÜZEL YARATICI KENDİ ELLERİYLE YARATTIĞI YARATTIĞINA pis demez haşa YARATICI çelişkili söz söylemez
  ONUN pis DEDİĞİ lehmexinziyr hiçşüphesiz bozulmuşkokuşmuş ettir
  lehm et xınziyr yaramaz kötü demek ışte insana yaramayan kötü olmuş ettir pis olan et
  onu okunan haramlardan saymayan pis şeyi helal ettiği için kâfir olmuş demektir doğrusu bu çelişkiyi yapan haşa YARATICI DEĞİL ONUN KİTABINI yuklenip yahudiler gibi KİTABA İhanet ederek YARATICININ güzel yarattığı en’amlardan olan domuza xınziyr/yaramaz kötü diyen yahudilerin izinden giden zalim ve cahil kullardandır
  EN DOĞRUSUNU KUSURSUZ YARATICININ DEDİĞİ GİBİ bende diyorumki ONUN YARATTIĞI HERŞEY GÜZELDIR
  ancak sonradan bozulur pis olurlar şeytanda önce güzeldi ancak sonradan şeytan oldu insanlarda güzeldi ancak sonradan şeytanlaştılar ama aynı şeyi asla hayvanlar için söyleyemeyiz onlar YARATICIYA Asla karşı gelmezler yaratılış amaçlarına uygun olarak bize hizmet ederler ve YARATICIYI bizim anlamadığımız dilde tesbih ederler doğrusu kim pislik yiyen hayvanı kötülerse aslında farkında olmadan onlara pislik yediren YARATICIYI Kötüleyip kâfir oluyor halbuki YARATICI haşa asla yanlış iş yapmaz O pislik yedirsede ONUN HERŞEYE GÜCÜ YETER Nasılki leş ve pislik yiyen toprağı arındırıp bize tertemiz enfes kokulu rızıqlar çıkarıyorsa elbette pislik yedirdiği domuzu köpeği tavşanı iki ayaklı hayvanlarıda arındırıp bize tertemiz et yapmayada GÜCÜ elbette yeter gerçekten dikkat ederseniz pislik yiyen köy tavuğunun lezzeti diğer tavuklardan daha güzel gerçekten köpeğinde domuzunda etinın tadı diğer hayvanlardan daha güzel ışte bunlar bize YARATICININ İŞİNDEKİ HİKMETİ VE SONSUZ GÜCÜNÜ hatırlatıyor
  BÜTÜN ÖVGÜLER YARATIĞI HERŞEYİ GÜZEL YARATAN KENDİSİNDE NOKSANLIK BULUNMAYAN HER İŞİNDE HİKMET BULUNAN YARATICIMIZA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: