Niçin domuz yemiyoruz?

İslam’da domuz eti yemek yasaktır. İnananlar bu yasağı haklı kılmak için iki temel iddiada bulunurlar:

1) Domuz kendi pisliği de dahil olmak üzere her şeyi yer. Bu yüzden domuz eti hastalık yapar.

2) Domuzun erkeği dişisini kıskanmaz. Domuz etini yiyen insanlar da eşini kıskanmaz olur.

Her iki iddia da temelsizdir.

Dışkı ya da dışkı içindeki besinleri yiyen tek hayvan domuz değildir. Severek yediğimiz tavuk da köylerde her türlü dışkıdan (insan dışkısı dahil) bol bol yararlanır. Ama kimsenin aklına tavuk pistir demek gelmez.

Dışkı yemek doğrudan bir hayvanı pis ve hastalıklı yapmaz. Yenilen dışkının sağlığa zarar verip vermeyeceği dışkının içerdiği mikroplara yakından bağlıdır ve genel olarak dışkılarda çok zararlı mikrop bulunmaz. Bunun en büyük kanıtı inek dışkılarının çoğunlukla elle tezek durumuna getirilmesidir. İnek dışkısı zararlı mikrop dolu olsaydı Türkiye’de insan kalmazdı.

Pislik yemekle ilgili ikinci iddia da domuz etinde trişin adı verilen asalakların bulunduğu yolundadır. O asalaklar domuz eti yoluyla insana da geçer denir. Bu da geçerli bir iddia değildir: Domuz etini bolca yiyen Hristiyanlarda genelde bağırsak asalağı diye bir sorun yokken yine Türkiye’de bu türlü asalaklar yaygın durumdadır. http://www.ankara.edu.tr/kutuphane/proje/aysunidil/rapor.pdf adresindeki rapora göre Türkiye’de çocuklar arasında bağırsak parazitine rastlanma oranı %13 ile %66 arasındadır. Tek bir gram domuz eti yemezken bağırsaklarımız ne yazık ki parazit doludur.

İkinci iddia, domuzun eşini kıskanmaması, domuz eti yiyenlerin de bu özelliğe sahip olması ise iyice akıl dışıdır. Bu iddia yediğimiz şeylerin özelliğinin bize geçtiği gibi ilkel çağlara özgü bir düşünceye dayanmaktadır. Bu düşüncenin 21. yüzyılda Türkiye’de halen yaygın olması ise çok acıdır.

Yediğimiz hayvanların ya da bitkilerin “karakter özellikleri” bizlere geçmez. Tersi durumda zaten biz tavuk kadar korkak, sığır kadar aptal, koyun kadar uysal, balık kadar salak ve ot gibi olurduk.

Domuz eti bir tabudur. Tabunun nesnel bir gerekçesi, mantıklı-akıllı bir nedeninin olması gerekmez: Tabu tabudur, bu şekilde kabul edilmelidir. Bu nedenle inanan insanların domuz eti yasağını olduğu gibi kabul etmeleri (ve bu protein kaynağından kendilerini mahrum etmeleri) ve bu zavallı inanca akıllı gerekçeler uydurmaya çalışmaktan vaz geçmeleri gerekir.

Reklamlar

Bir Yanıt to “Niçin domuz yemiyoruz?”

  1. evren selim Says:

    Domuz eti yememek için bilimsel gerekçeler aramıyoruz. Kuran’da ne emredilirse onu uyguluyoruz. Domuz eti de haram kılınmıştır. ve zorunlu olmadıkça yenmez.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: