H1N1 Kocaman Bir Yalan Mı?

Bugünkü gazetelerde H1N1 virüsünün abartıldığına ilişkin haberler var. Konuyla ilgili bir araştırma, sonuçları ve önerileri çarpıtılarak aktarılıyor.

Doğrusu için lütfen şu linke bir göz atın: http://www.newsrx.com/health-articles/1715210.html

Bu linkte şu kısma dikkat edin:

As more detailed data have become available, we have been able to improve our estimates of how severe this disease is. Early on, it was difficult to measure the flu’s impact and it was crucial to plan for the full range of possible outcomes. Fortunately, the virus now appears to be near the milder end," said Marc Lipsitch, professor of epidemiology at HSPH and the study’s senior author…While the news is better than was thought at the start of the pandemic, Lipsitch emphasizes that it remains important to continue to vaccinate against pandemic H1N1 and to remain vigilant about disease in groups at risk of complications. "This is a serious disease," said Lipsitch. "The U.S. Centers for Disease Control (CDC) and others have shown that certain high-risk groups, including pregnant women, people with asthma, and people with compromised immune systems, should be vaccinated and should seek prompt treatment if they suspect they are sick with H1N1. Even for people outside these high-risk groups, vaccination is an important way to reduce the risk of what can be a serious illness."

Çevirisi şöyle:

Çalışmanın baş kişisi ve HSPH’de epidemiyoloji profesörü olan Marc Lipsitch şöyle diyor: “Daha ayrıntılı veriler geldikçe hastalığın ciddiyeti konusundaki tahminlerimizi iyileştirme olanağına kavuştuk. İlk başlarda, gribin etkilerini ölçümlemek zordu ve her türlü olasılığa akarşı plan yapmak çok önemliydi. Neyse ki şu anda virüsün yumuşak bir seyir izlediğini söyleyebiliyoruz.”

Haberler salgının ilk başlarında düşündüklerimize göre daha iyi ama Lipsitch H1N1 virüsüne karşı aşılamanın devam etmesinin halen önemli olduğunu söylüyor ve rsik grupları için uyanık kalmamızı öneriyor. Lipsitch “Bu ciddi bir hastalık” diyor. Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi ve diğer kurumlar hamile kadınlar, astım hastalığana sahip olanlar ya da bağışıklık sistemi zayıf olanlar dahil olmak üzere yüksek risk grubundakilerin aşılanması gerektiğini gösteriyor. Hatta bu yüksek risk grubu dışındakiler için de aşılama bu hastalığın tehlikelerini azaltmak için önemli bir yol olacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: