Allah’ım sen aklıma mukayyet ol!

İki gün önce okumuş yazmış, çeşitli yüksek görevlerde bulunmuş bir yakınımdan bir e-posta aldım. Su içmenin çok sayıda hastalığı tedavi ettiğini söyleyen İranlı bir adamın (siz sahtekar diye anlayın) kitabını tanıtıyordu. Hastalıkların su içmeyle tedavi edilebildiği iddiasına bu kadar kolay nasıl inandığını sordum. Kendi başından geçen ve bir arkadaşının başına gelenleri örnek vererek mesajın içeriğine katıldığını söyledi. İnsanlarımız az su içiyormuş, mesajı su içmeni yararlarını ankatmak için bana (ve çok sayıd abaşka kişiye) iletmiş. Halbuki bir insanın gereksiniminden az su tüketmesi mümkün değildir. Aksi durumda zaten insan ölür. Suyu doğrudan içmekle çay, kahve, meyve suyu vb. Şekillerde almanın da bir farkı yoktur. Anlayacağınız “az su içiyoruz, su içerek hastalıkları tedavi edebiliriz” iddiası saçma bir iddia.

Bugün de Hürriyet gazetesinin seyahat ekinde Ayten Serin adında bir kişinin yazdığı bir seyahat yazısı var. Serin, bu yazıda İtalya’da gördüğü San Gimignano adında bir kasabayı anlatıyor. Kasabanın özelliği 13 adet kulesi. Serin, bu kulelerin kasaba kadınlarını saklamak amacıyla yapıldığını yazıyor. Bu kasabayı ilk kez duydum ama okur okumaz kulelerin yapılış nedeni çok saçma geldi. İnternet’te küçük bir arama yapınca o kulelerin zengin tüccarların konutu olarak yapıldığını öğrendim. Yapıldıkları devirde bunlar zenginliğin göstergesiymiş ve kim daha yüksek kule yapacak diye zenginler kendi aralarında yarışıyormuş.

Ayten Serin belli ki okumuş yazmış, belli birikimleri olan birisi. Ama sen git taa İtalya’ya, o kadar para ve zaman harca, sonra da saçmanın saçması bir açıklamaya inan, inanmakla kalma, Türkiye’nin en büyük gazetesine yaz. Olur şey değil!

Biz küçükken annem bu türlü durumlarda “Sen aklıma mukayyet ol Allah’ım” derdi. Ben de hergün yaşadığım bu saçmalıklar karşısında diyecek başka bir şey bulamıyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: