Türk insanının güvensizliği üzerine

Bugün çocuklarımı okuldan almak için beklerken bir veli, arabasını kaldırıma park eden bir adamdan yakındı. Araba kaldırıma park edildiği için çocukların zorunlu olarak yola ineceğini, bunun da tehlikeli olduğunu adama belirtmiş. Adamsa terbiyesizin birisi çıkmış ve onu azarlamış. Bunu duyan bir veli polise şikayet etmesini söyledi. Üçüncü bir veli ise polise şikayet etmenin anlamsız olduğunu, polisin gelmesi durumunda kimi tutacağını göreceğimizi söyledi. Yani, gelen polis arabasını yanlış yere park eden adama ceza yazmayacak, tam tersine onu destekleyecekmiş. İyi de niye? Niye polis olayı anlar anlamaz yanlış kişiyi tutacak olsun ki? Gelir gelmez nasıl bir güç hesabı yapacak da o adamı destekleyecek?

Aynı iddialara başka zamanlarda da rastladım. Bir öğrencim babasının evi soyulduğu zaman polis çağırdıklarını, polisin hiç onlarla ilgilenmediğini ve yanlış şeyleri araştırdığını söylemişti. İyi de niye? Yanlış şeyleri araştırmaktan yararı ne olacak? Polisler hırsızlarla anlaşma mı yapmış da yanlış şeylerle ilgileniyor?

Bir başka öğrencim bir arkadaşının ana caddede bulunan bilgisayar mağazasının soyulmasını anlattı. Arkadaşı polisi çağırmış. Polisler de gece yarısı o hırsızları bir arabada giderken gördüklerini ama silah taşıyabilecekleri için onların geçip gitmelerine göz yumduklarını söylemiş. İyi de polis o adamların hırsız olduğunu nasıl anlamış? Hadi diyelim anladı, onlarda silah varsa poliste silah yok mu? Neden çekinip de müdahale etmesinler ki? Hadi gerçekten olay böyle oldu, hiç gelip de madur olan adama anlatırlar mı bunu?

Yukarıdaki üç iddia da ipe sapa gelmez, saçma iddia. Ama herkes bu iddiaları dile getiriyor. Bir de üstüne inanıyor.

Kendimizi hep haklı ama madur hissediyoruz. Yetkililerle karşı karşıya kaldığımızda hep bizim suçlu çıkarılacağımıza inanıyoruz. Ne polise ne de mahkemelere inanıyoruz. Vahşi bir dünyada bir başımıza kalmışız sanki. Ne kadar saçma bir ruh hali bu! Nasıl oldu da herkes bu şekilde düşünür hale geldi?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: