Cahiliye Devri-İslam Devri

İslam’ın çok şeyi değiştirdiği söylenir. Acaba öyle mi?

Ebu Süfyan cahiliye devrinde zengin ve ileri gelen bir kişiydi. İslam devrinde de böyle oldu. Hatta oğlu (Muaviye) ve torunu (Yezid) halife oldu.

Hz. Ömer cahiliye devrinde sert birisiydi. İslam devrinde de Hz. Muhammed’in eşlerinin bile yakındığı gibi yine sert bir adam olarak kaldı.

Hz. Ebubekir cahiliye devrinde sevilen, sayılan birisiydi, başarılı bir tüccardı. Bu durum İslam devrinde de devam etti.

Halid bin Velid cahiliye devrinde iyi bir komutandı; hiç savaş kaybetmemişti. İslamiyeti kabul ettikten sonra da bu durum devam etti; hiç savaş kaybetmedi.

Hz. Muhammed cahiliye devrinde kendisine güvenilen, saygı duyulan bir kişiydi; el-emin’di. İslam devrinde de bu durum devam etti.

Mekke, cahiliye devrinde bir hac merkeziydi, kutsal bir yerdi. İslam devrinde de bir hac merkezi, kutsal bir yer olarak kaldı.

Cahiliye devrinde Araplar kızlarını horlardı. İslam devrinde de horlanmaya devam ettiler. Örneğin, ülkemizin doğusunda halen “kaç çocuğunuz var” sorusuna yanıt verilirken kızlar hesaba katılmaz. Arabistan’da kadınlar tek başlarına sokağa çıkamaz ya da araba kullanamaz. Bakın, durumun çok da değişmediğini Nihat Hatipoğlu da 9 Ekim 2009 tarihli yazısında nasıl kabul ediyor: Kuran-ı Kerim Mekke müşriklerinin bağnazlığından şöyle bahseder: “Onlardan biri kız ile müjdelendiği zaman içi öfke ile dolarak yüzü simsiyah kesilir” (Nahl, 58). Bu anlayış bugün de geçerli değil mi? Nice genç gelin erkek doğurmadığı için horlanmıyor mu?

Cahiliye devrinde Araplar kabilelere bölünmüştü. İslam devrinde de bu bölünme devam etti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: