Üzülmeyi becerememek

İstanbul’daki son sel felaketi neredeyse canlı yaşandı. TV kanalları felaketi ve kurtarma çalışmalarını an be an aktardılar. Kurtarma çalışmalarına baktığımda bir eksiklik, ihmal göremedim.

Ama toplumun geneli ve felakete uğrayanlar böyle düşünmüyor. Sürekli olarak çalışmaların yetersiz olduğundan, bilinçsiz şekilde yapıldığından vb yakınıyorlar. Yakınmakla kalmayıp işi saldırıya götürüyorlar. Felakette kızını kaybeden baba kameralara dönüp yetkilileri suçlayan açıklamalar yapıyor, sitem ediyor, “kurtarma çalışmaları böyle yapılmaz” diyor. Halbuki bu sırada arka planda dalgıçlar kız çocuğunun cesedini arıyorlar.

Toplum olarak üzülmeyi beceremiyoruz. Üzüntü verici olayları hemen başkalarını ve özellikle yetkilileri suçlamaya dönüştürüyoruz. Aldığımız hizmetler konusunda kesinlikle tatmin olmuyoruz, hep eksik buluyoruz, yetersizlik buluyoruz.

Prenses Diana feci şekilde öldü. Cenaze töreni canlı yayınlandı. Dikkatimi çeken nokta şuydu: Yüzbinlerce insan çok sevdikleri birisini uğurlamak için toplanmıştı ama olağanüstü bir sessizlik vardı. Üzülüyorlardı, sessiz sessiz ağlıyorlardı ama feryat-fügan, bağırıp çağırma, suçlama, saldırı yoktu.

Umarım birgün biz de acılarımızı normal yaşamayı öğreniriz.

Reklamlar

Bir Yanıt to “Üzülmeyi becerememek”

  1. Serkan Says:

    Hocam kesinlikle sizlere katılıyorum kimse bırakın çuvaldızı iğneyi dahi kendisine batırmıyor illa bir günah keçisi aranır. Kimse dere yataklarına ev yapılsın diye insanlara davetiye çıkarmadı insanlar bilakis ilgili mercilere direterek ….. ısrarcı olmuşlardır birde pek değinmemişsiniz bu işi siyasi araç olarak kullanılmasını gerçekten kınadım koyun can derdinde kasap et derdinde misali dediğiniz gibi acıları normal yaşama ümidiyle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: