İslam’da İnsanların Eşitliği

Hayrettin Karaman, bugünkü yazısında İslam’a göre insanların eşit olduğunu, hiçbir ırk ya da grubun üstün olmadığını yazıyor. Teorik olarak böyle olabilir. Pratikte ise İslam’da Araplar üstündür. Yazarın adı bile durumu kanıtlıyor: Hayrettin. Arapça bir ad. (Benimki de Murat; o da Arapça.) Dünyanın her tarafında Müslümanlar kendilerine ad olarak Arapça adlar veriyorlar. Bunu temiz hislerle açıklayabilirsiniz: Bu adlar Sahabenin adlarıdır; onlar gibi olma arzusunun göstergesidir. İyi de Sahabenin hep iyi olduğu, iyi işler yaptığı doğru değil ki. Kuran’da Sahabeye yönelik acı yakınmalara çokca rastlanır.

Ayrıca bu dünyada hep Araplar mı iyi işler yapmışlardır? Örneğin, ikinci Osmanlı padişahı Orhan İslam’a hiç mi hizmet etmemiştir? Neden tek bir Arap’ın bile adı Orhan değildir?

Yavuz Sultan Selim, Mısır seferinde Tomanbay ile savaştı. Tomanbay, Mısır’ı yıllarca yöneten Kölemen sultanlardan birisiydi. Bu sultanların bazılarının adları şöyle: Baybars, Aybeg, Berkuk. Bunlar kötü insan, kötü Müslüman mıydı? Niçin tek bir Arap’ın adı Tomanbay, Baybars, Aybeg değil?

Mısırlılar tarihin eski yazılı diline sahiptiler. Araplar burayı işgal ettiklerinde bu dilin konuşulmasını yasakladılar. Bir dili yok ettiler.

Araplar Kuzey Afrika’yı işgal edip bedevileri müslümanlaştırdılar ve dillerini yok ettiler.

İdeal sözlerin tersine, yaşanan her şey, İslam içinde Arapların özel bir yeri olduğunu gösteriyor: Herkes müslüman, Araplar daha bir müslüman.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: