Komplo Kuramları

Herhangi bir topluluğa girip konuşmaları dinlediğinizde duyacağınız tek şey komplolar oluyor. Topluluktaki insanların kim olduğu önemli değil: Sağcı olabilirler, solcu olabilirler, dinci olabilirler, Kemalist olabilirler. Hiç fark etmiyor. Herkes bir şekilde açığa çıkartılan komploları aktarıyor:

İsrail GAP’a gözünü dikti, Yahudi kadınları GAP bölgesinde doğum yapıyor, Ergenekon kapsamında yargılananlar PKK’ya silah taşımış, general Levent Ersöz PKK’nın yöneticisi Cemal Bayık ile birkaç kez görüşmüş, Kırım-Kongo hastalığı İsrail tarafından çıkartılmış (kuş gribi de tabii ki), Amerika dünyayı sömürüyor (İsrail ile birlikte), teknoloji firmaları geliştirdikleri teknolojiyi hemen piyasaya sürmüyor parça parça sunup karlarını arttırıyorlar, Türkiye’de çok petrol var ama petrol şirketleri bunları çıkarttırmıyor, kansere karşı çare bulundu ama ilaç firmaları engel oluyor, Danone firması Türk çocuklarını aptallaştırıcı katkı malzemesi kullanıyor, Türkiye’de binlerce kilise açıldı, yediğimiz etin çoğu domuz eti, Eşref Bitlis-Adnan Kahveci-Recep Yazıcıoğlu (sayı artabilir) kaza sonucu ölmedi, suikaste kurban gittiler, vb.

Bu komplo kuramlarının temeli çok zayıf. Birinci olarak hiçbir komplo kuramının gizli kalamamış olması bu tür kuramların inandırıcılığını yok ediyor: Nasıl oluyorsa birilerinin düzenlediği komploları hemen öğreniyoruz. O zaman kötü adamlar bu kadar kolay açığa çıkartılan komploları düzenlemek için niçin uğraşıyor? İkincisi komploları düzenleyenler, kötü adamlar bir şekilde hep kendilerini ele veriyorlar. Çeşitli yetkililer asıl amaçlarını pervasızca dile getirebiliyorlar.

Fehmi Koru, 22 Ağustos 2009 tarihli Yeni Şafak’ta bakın ne yazıyor:

“Doç. Üçok (Bahriye Üçok) aslında ölmeyeceği, ancak öldürülmüş kadar tepki uyandıracak bir suikast girişimine maruz kalacaktı; ancak ne olmuşsa olmuş, patlamayacak bomba patlamış ve hayatını kaybetmişti…Benim de katıldığım yemekli toplantıda, MİT’in asker kökenli müsteşarı, “Biz kendisini bir hafta önce teşkilata çağırmış ve bombalı paketlerin zararsızca nasıl açılacağı konusunda eğitmiştik” demişti. Koru, bu iddiayı daha önce de dile getirmiş ve Üçok’un sakarlık sonucu öldüğünü bile yazabilmişti. Koru’nun kafasındaki komplo şu: Derin devlet Bahriye Üçok’a bombalı paket gönderecek, bu iş dincilerin üzerine yıkılacak ve dinci karşıtı propaganda yapılması sağlanacak. Ama Üçok bu tür paketler konusunda eğitilmesine karşın sakarlığı yüzünden ölüp bir çuval inciri berbat etti.

Peki Koru’nun bu komplosu için ipucunu veren kişi kim? Derin devletin en yetkili kişilerinden birisi; asker kökenli MİT müsteşarı. İyi de niye Koru gibi bir dinciye anlatıyor ki bunu? Anlamsız bir iddia işte.

Fehmi Koru bu tür iddialarda yalnız değil. Tam ters cepheden, emekli orgeneral Tuncer Kılınç da Türkiye’de büyük petrol yatakları bulunduğunu iddia ediyor. Petrol var ama Amerika-İngiltere-İsrail bunları kullanmamızı istemiyor. Kılınç bu bilgiyi nereden almış? Bir Amerikalı albay öyle söylemiş. İyi de, Amerikalı albay niye bu gizli bilgiyi Tuncer Kılınç’a söylüyor ki? Bu da anlamsız.

Üçüncüsü Türk Aynştayn’ı Oktay Sinanoğlu. Sinanoğlu bir otelde bir bilimsel konferansa katılmış. Konferansdan sıkılınca otel içinde dolaşmaya çıkmış. Başka bir konferans salonuna girince ne görsün beğenirsiniz? Birileri toplanmış, Türkiye’nin kötülüğüne bir şeyleri konuşuyorlar. Yahu, Aynştayn amca, bu tür bir toplantıyı niye bu kadar aleni yapıyorlar ki o zaman? İyice kudurdu mu bu adamlar? Yine anlamsız, saçma bir iddia.

Büyük düşünür Popper “Komplo yoktur.” der. Tabii ki komplo da vardır. Ama komploların sayısı son derece azdır ve sonuçları da çoğunlukla komployu düzenleyenlerin istediği gibi olmaz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: