Uygurlar

1990’ların başında, Sovyetler dağılırken Abhazlar Gürcüstan’dan bağımsızlık için savaşıyorlardı. Türkiye’deki Abhaz kökenliler de onlara destek oluyordu. Gürcü medyası tarafından verilmeyen haberleri vermek Türkiye’deki Abhaz kökenlilerin en büyük işiydi.

Bu bilgilendirme notlarından birisi ünlü yazar Yalçın Pekşen’e gitmişti. Pkeşen bu notu eleştiren bir yazı yazdı. Çünkü notta Gürcü hükümetinin acımasızca Abhazlar’ı katlettiği iddia ediliyor, çıkan çatışmaların hepsinde Abhazların çok sayıda Gürcü askerini öldürdüğü söyleniyor ve hep yardım isteniyordu. Pekşen’in eleştirdiği de buydu: Madem Abhazlar her çatışmada Gürcüleri yeniyor o zaman niye yardım gerekiyor onlara?

Tabii ki gerçek Abhazların dediği gibi değildi: Güçlü Gürcü hükümeti genel olarak çatışmaların galibiydi ama gerçekleri iletmekten çok propaganda yapmak isteyen ve gerçek dışı haberler veren Abhazlar tersini söylüyor ve inandırıcılıklarına zarar veriyordu.

Benzer bir durum şu anda Çin’de yaşanıyor. Uygurlar katledildiklerini söylüyor, çeşitli fotoğraflar gösteriyorlar ama fotoğraflar başka olaylara ilişkin çıkıyor. Hatta Uygurların öldürdüğü Çinlilerin fotoğrafları gösteriliyor.

Çin devletinin resmi açıklaması olaylarda öldürülen 186 kişinin 136sının Çinli olduğu yolunda. Yani, bizim düşündüğümüzün tersine Çinliler Uygurları öldürmemiş, Uygurlar Çinlileri öldürmüş. Tamam, bu açıklamaya hemen güvenmeyelim ama araba kazası fotoğrafını katliam fotoğrafı diye gösteren Uygurlara niçin kolayca inanıyoruz? Ayrıca görebildiğim kadarıyla Uygur kadınlarının hemen hepsinin başı kapalı, öldürülen kadınların hepsinin başı açık. Bu da öldürülenlerin önemli bir kısmının Çinli olduğunu gösteriyor.
Görünen o ki Çindeki Uygurlar büyük ölçüde dinsel bağnazlığın elinde tutsak durumundalar. Çinle uğraşmak yerine önce bu durumu düzeltmeliler. Bizim de onları bu yönde teşvik etmemiz gerek. Tabii bir de doğru haber vermeye.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: