Amerika karşılıksız para basarak zenginlik yaratıyor

Eski MGK Genel Sekreteri Orgeneral Tuncer Kılınç görev başındayken Amerika’nın sürekli karşılıksız para bastığını, bizim de aynısını yapmamız gerektiğini söylemişti. Bu düşünce Türkiye’de çok yaygın. Muhasebecim de aynı şeyi söylemişti bana. Ben de şöyle demiştim: “Bak önünde bir bilgisayar duruyor. Bu bilgisayarın işlemcisini Intel üretiyor. Yazılımını ise Microsoft yapıyor. Intel sürekli yeni işlemciler tasarlıyor. Microsoft ise sürekli yeni programlar üretiyor. Delice çalışıyorlar. İkisi de Amerikan şirketi. Madem Amerika’nın tüm yaptığı şey para basmak, o zaman bu şirketler niye deli gibi çalışıyorlar ki?”

Benimki gibi karşı savlarla çok kolay çürütülebilecek bu iddia ne yazık ki dönüyor duruyor sürekli olarak. Bakın, bugün Habertürk gazetesinde, Kocaeli Üniversitesi İ.İ.B.F. Endüstri İlişkileri Anabilim Dalı Başkanı olan Doç Dr. Sayım Yorgun ne yazıyor: “Ürettiğinden daha çok piyasada kazananların egemen olduğu, mal üretmek yerine para basan ABD’nin egemenliğindeki ekonomik yapının sürdürülemez olduğu ortaya çıkmış ve yeni düzen arayışı günümüzde yoğunlaşmıştır.”

Akademisyeni böyle söylerse muhasebecisi de, generali de öyle söyler.

İnönü’nün bir söz var: İleride bizim için “İyi niyetliydiler ama ekonomi bilmiyorlardı” diyecekler. Bu sözün aksine İnönü ekonomiyi iyi bilen bir adamdı. Ama ondan onyıllar sonra ekonomi akademisyenler tarafından bile doğru bilinmeyen bir bilim olarak kaldı ne yazık ki.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: