Kazım Karabekir, Mesut Yılmaz ve İnal Batu

Kazım Karabekir değerli bir askerdir. Atatürk askerlikten istifa edip sivil hayata geçtiğinde Kazım Karabekir gelip ona bağlılığını bildirmiştir ve bu hareket Atatürk’ün hayatını çok kolaylaştırmıştır.

Ama Atatürk Söylev’inde Kazım Karabekir’i acı acı eleştirir. Çünkü ordu içinde siyasi gruplaşmaları gördüğünde askerlere “ya askerlik ya siyaset” der, bunun üzerine Kazım Karabekir askerlikten istifa edip siyasete geçer. Halbuki tam bu sırada, ülkenin doğusunda birbiri ardına isyanlar yaşanıyordu ve orası Kazım Karabekir’in görev alanıydı. Eleştiri nedeni buydu: Ülkenin ona askeri olarak gerek duyduğu sırada siyaseti seçmişti.

Benzer bir durum Mesut Yılmaz’da yaşandı. Özal başbakan, Mesut Yılmaz Dışişleri bakanıydı. Irak Kuveyt’e girmiş ve Körfez Savaşı başlamak üzereydi. Genel Kurmay Başkanı, Özal’ın Körfez Savaşı’na ilişkin politikasını onaylamadığı için istifa etmişti (bu olay bile Türkiye’de askerlerin ne kadar onurlu ve kaliteli olduğunu göstermeye yeter). Mesut Yılmaz tam bu sırada, parti içinde liderliğe oynamak için, Dışişleri Bakanlığı’ndan istifa etti. Kendi geleceği ülkenin geleceğinden baskın gelmişti.

Benzer son durumu İnal Batu yaşattı. Abdullah Öcalan Suriye’den çıkmak zorunda kalmış, bir süre dolaştıktan sonra İtalya’ya gitmişti. Burada önemli sayılacak bir süre kaldı. İtalya ile Türkiye arasında büyük gerilim yaşandı. O sıralarda İnal Batu Roma’da Türkiye’nin büyükelçisi olarak bulunuyordu. İnal Batu, henüz Apo Roma’da iken, büyükelçiliği başı boş bırakıp istifa etti, siyasete geçti. Yine kişisel gelecek kaygıları ülkenin çıkarlarından üstün gelmişti. İnal Batu CHP’ye geçti, milletvekili oldu; orada da durmadı istifa edip başka partiye geçti; partisi seçim barajını aşamadı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: