Taraf Gazetesi Ahmet Altan’ın gençlik hezeyanıdır

Ahmet Altan 1980 sonrasında yayınladığı romanlarla Eylülist olarak damgalanmıştı. Bu romanlarda 1980 öncesi sol toplulukların içindeki insanları anlatıyordu. Genelde yanlış idealler uğruna hayatını harcayan insanların duyduğu hayal kırıklığı yoğun olarak hissediliyordu.

Bir romanında, halka yakın olmak için gecekondu semtindeki bir evde oturan kahraman yılbaşı için hazırladığı tavuğu götürürken yere düşürür. Tavuk toza, kire bulanır. Kahraman, tavuğun üzerindeki kirleri silkeleyerek kurtulmaya çalışır. Bunu yaparken de içinde bulunduğu ortamın anlamsızlığını giderek daha iyi anlar ve oraları bırakır gider.

Ahmet Altan sol topluluklar içindeki mücadelesinden aynen romandaki kahramanı gibi bırakıp gitmişti. Kurulu düzenle barışmış, marjinal değil kitlesel yayın organlarında yazılar yazmaya başlamış, birbiri ardına romanlar yayınlamıştı.

Şimdi geldiği aşamada ise tekrar gençliğinin gecekondu semtine dönüyor. Taraf gazetesi kendi gençliğinin hezeyanlarını barındırıyor. Kendisi ve diğer yazarlar büyük bir bağnazlık içinde histerik yazılar yazıyorlar. Taraf gazetesi bir gazete değil, 12 Eylül öncesi bir sol topluluğun yayın organı gibi. Gazetenin köşelerinin başlıkları bile histeriyi yeterince gösteriyor: “Açın Türkiye’nin Önünü”, “Özgürlüğün Çarpıntısı”, “Neden Olmasın”, “Arada”, “Ya da”. Normal bir gazete değil de lise öğrencilerinin duvar gazetesi sanki. İçerik için de aşağıdaki örneklere bakın:

Roni Margulies (24 Haziran 2009)
Darbecilerin ve kurmuş oldukları geniş sivil çete örgütlenmesinin ortadan kalkmadığı açık. “Ne yapalım, yenildik, vazgeçelim bari” demeyecekleri de açık. Yaralı bir vahşi hayvan gibi tehlikeli oldukları, her türlü vahşeti uygulayabilecekleri belli.
Böyle bir tehlike hiç olmamış ve bugün de yokmuş gibi konuşan, yazan ve çizenler kime ve neye hizmet ediyor acaba?

Ümit Kıvanç (24 Haziran 2009)
Ya, Türkiye’de kim cesaret edebilir, orduyu bu duruma düşürecek sahte belge hazırlamaya? “Polisler koymuş olabilir.” Yahu hangi polis cüret edebilir böyle bir şeye? Birileri bunu yapmaya kalksa, fantezi olsun diye sevgilisini öldüren muteber gencimiz kadar şanslı olamaz, Antarktika’da eriyen buzulların arasında olsa bulunur canına okunurdu herhalde. Tamam, ordu prestij kaybetti, şu oldu bu oldu, yine de kim kalkışabilir bu cinnet eylemine? Ya da intihar girişimine

Süleyman Yaşar (1 Haziran 2009)
IMF’yle hemen anlaşma yapılsın diyenlerin planına gelince…
Onlar, “IMF’den para alınıp bize verilsin” diyen bir kısım rant kollayıcı işadamının yanı sıra bir de Ergenekon zihniyetiyle uyuşan bazı çevreler. Bu Ergenekoncu zihniyet, hükümetin bütçeyi yönetmesini engelleyerek yaşanacak bir ekonomik krizde tökezlemesini istiyorlar.

Etyen Mahçupyan (24 Haziran 2009)
Türkiye’nin bir demokrasi olmadığını, bir askerî vesayet rejimi olduğunu anlatmak için fazla söz gerekmiyor. Türkiye otoriter zihniyet içinde biçimlenmiş bir devlet ve yönetim sistemine sahip olan ve faşizme göz kırpan bir cumhuriyet… Modern kurumların hepsi bu sistem içinde budanmış ve iğdiş edilmiş durumda.

Rasim Ozan Kütahyalı (24 haziran 2009)
Yaptığım bazı görüşmelerden sonra kesine yakın bir kanaat sahibi olarak söylemeliyim ki İlker Başbuğ’un bu eylem planının hazırlandığından doğrudan haberi yok… Fakat anladığım kadarıyla Genelkurmay karargâhında kimi üst düzey isimlerin haberi dahilinde bu plan yapılmış…

Gazete değil tam bir paçavra yığını….

Bakalım Altan bu seferki hezeyanından ne zaman uyanacak, hangi tavukları silkeleyecek ve kurulu düzenin sıcak kollarına tekrar ne zaman dönüş yapacak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: