Amerikalılar aptal, biz akıllıyız

Türkiye’de çok kişinin paylaştığı bir düşünce vardır: Aslında Amerikalıların çoğu aptal. Biz Türkler onlara göre çok daha akıllıyız. Amerikalılar yerine Avrupalıları da koyabiliriz. Bize göre gelişmiş ülkelerdeki insanlar hep aptal, biz akıllıyız. Akıllıyız da niye bir türlü belimizi doğrultamıyoruz diye soran yok.

Bu iddiayı sorgulayan olmadığı gibi yapılan araştırmalar da iddiayı doğrulanmıyor.

27 Temmuz 2005’de Hürriyet’te şöyle bir haber var: “Önce Türklerin zekasının Almanlardan düşük olduğunu söyleyen Almanya Leipzig Genetik Araştırma Enstitüsü direktörü Volkmar Weiss, yapılan zeka testlerinde Türkiye’deki Türklerin de zeka düzeyi ortalamasının Avrupa’ya göre düşük çıktığını öne sürdü. … test sonuçlarına göre zeka düzeyi ortalamasında Türkiye’nin 90 puanda kaldığını söyledi. Weiss, bunun Finlandiya’da 107, Almanya, Hollanda ve İtalya’da 102, İsveç ve İsviçre’de 101, İngiltere’de 100, İspanya’da 97, Yunanistan’da 92 olduğunu belirtti.”

Yukarıdaki habere göre Avrupa’da sonuncuyuz.

28 Mart 2006 tarihli bir haber de şöyle (Hürriyet): “Zekada Almanlar birinci biz sondan ikinci olduk. Kuzey İrlanda’daki Ulster Üniversitesi’nin Avrupa ülkelerind eyaptığı IQ araştırmasında Türkler, listede sondan ikinci sırada yer aldı. Ortalama 107 IQ ile Almanların başı çektiği listede Türklerin IQ seviyesi ortalama 90 olarak gösterildi.”

Biz kendini bilmez bir milletiz galiba.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: