Palavracı Profesör Doktor: Osman Müftüoğlu

Osman Müftüoğlu şunları yazdı bugün Hürriyet gazetesinde:

“Kablosuz internet tehlikeli mi? Eskiye oranla daha sık hastalanmamızın hatta kanser sorunundaki patlamanın nedeni sık kullandığımız yeni teknolojiler olabilir mi?

6-7 ay kadar önce sevgili Uğur Dündar’la Arfen programında yaptığımız söyleşide sağlığımızı tehdit eden teknolojilerden birinin de elektromanyetik kirlenme, yani cep telefonları ve kablosuz internet olabileceğini belirttim. Gelişmeler beni haklı çıkarıyor. Kullanımı hızla artan kablosuz internet bağlantısının (Wi-Fi) yaydığı elektromanyetik dalgalar nedeniyle sağlığımızı ciddi düzeyde tehdit edebileceği anlaşılıyor. Fransa’daki okul ve kütüphanelerde kablosuz internet bağlantısının kullanımı yasaklandı. Diğer Avrupa ülkelerinde ise bu konuda çalışan sivil toplum örgütleri oluştu.

Ne yapmalı

Çok gerekli olmadıkça bu teknolojilerden uzak durun. Kullanmanız gerektiğinde kablolu interneti veya kulaklıklı cep telefonunu tercih edin. Kablosuz internet bağlantısını özellikle hamileler ve yeni doğanların yanında asla çalıştırmayın. Onları cep telefonlarından uzak tutmayı unutmayın.

Bana göre elektromanyetik enerji yayan teknolojilerin 5-10 yıl sonra zararları iyi anlaşılacak ve bu cihazların üzerine de “ondört yaş altı çocukların kullanması yasaktır” gibi ibareler er geç konulacak.”

Osman Müftüoğlu’nun yazdıkları bütünüyle asılsız ve temelsiz. Kablosuz teknolojileri en çok kullanan ülkelerde kanser vakalarının arttığına ilişkin hiçbir kanıt yok. Müftüoğlu haklı olsaydı Amerika ve Japonya başta olmak üzere gelişmiş ülkelerin insanları kanserden yok olma eşiğine gelmişti.

En kötüsü de kanıta dayanan pozitif birbilim dalı olan tıbbın Müftüoğlu’nun elinde paçavraya dönmesi. Ne demek “bana göre şöyle olacak, böyle olacak”? Ne demek “gelişmeler beni haklı çıkarıyor”? Nerede haklı çıktın? Ne demek “eskiye oranla daha sık hasta olmamızın nedeni”? Hangi araştırmaya ya da bulgulara dayanarak daha sık hastalandığımızı iddia ediyorsun? Tıp bilimi ne zamandan beri işkembeden atmak oldu?

Böyle bir adamın Türkiye’nin en büyük gazetelerinden birinde yazılar yazması utanç verici.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: