Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Fethullah Gülen’in İki Yüzü

Recep Tayyip Erdoğan geçmişte azınlıklara karşı izlenen politikanın faşizan olduğunu ifade etti ve özellikle yurt dışında yaşayan Türkiye’den göç etmiş eski vatandaşlarımızdan büyük övgü aldı. Genel olarak, Tayyip Erdoğan’ın yurt dışındaki izlenimi Türkiye içindeki izleniminden çok daha olumlu. Erdoğan’ın dış politikası bile iç politikadan çok daha iyi, tutarlı ve insancıl.

Dolayısıyla iki Erdoğan’dan söz edebiliriz: İçerideki Erdoğan dediğim dedikçi, hatalarından ders almayan, hatasını kabul etmeyen, aldığı oylarla istediğini yapabileceğini düşünen, engellenince iyice huysuzlaşan, olumsuz yönü ağır basan birisi. Dışarıdaki Erdoğan ise tüm dünya liderleriyle iyi ilişkiler kuran, tüm komşularımızla dostluğa önem veren politikalar izleyen, hatta Ermenistan’la bile ilişkileri geliştirmeye çalışan birisi.

Hangisi gerçek Erdoğan? İkisi de.

Fethullah Gülen de öyle. Fethullah Gülen yandaşları yurt dışında yüzü aşkın okulda son derece kaliteli eğitimler verilmesini sağlıyorlar, Türk kültürünü dünyaya tanıtıyorlar. Bu okullarda yobazca tutumlar takınılmıyor, köktendinci politikalar izlenmiyor. Bence iyi de yapılıyor.

Ama aynı Fethullah Gülen yandaşlarının Türkiye’deki okulları böyle değil. Bu okullarda yoğun bir din eğitimi ve propagandası var. Hatta okullarda öğrencilere zikirmatikler dağıtılıyor ve kimin en çok zikir yaptığı, dua okuduğu izleniyor. Kızlar başlarını örtmeye teşvik ediliyor.

Hangisi gerçek Fethullah Gülen? İkisi de.

Erdoğan da, Gülen de içeride başka, dışarıda başka kişileri oynuyorlar. Bu bir kişilik sorunu. Ne yazık ki yalnızca onlarda da rastlanmıyor. Özelde halkımız, genelde de ortadoğu halkları ev içine başka, ev dışına başka davranan insanlara sahip; ev ahalisine kan kustururken yabancılara abartılı şekilde iyi davranmak bizim özelliğimiz. Aynı zamanda gelişmemiş, olgun olmayan bir kişiliğe sahip olduğumuzun da göstergesi.

Kişilik kolay değişen bir şey değil. Ne yazık ki Erdoğan da, Gülen de değişemeyecekler ve çift kişilikli olarak yaşamaya devam edecekler.            

Reklamlar

3 Yanıt to “Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Fethullah Gülen’in İki Yüzü”

 1. Ozan KOCAÖZ Says:

  Haklısın Murat Abi. Çok güzel bir yazı olmuş.Bana göre de çok Objektif olmuş. Niçin, kimse sizin takındığınız gibi takınmıyor? Yani, ”bakın bu kişiler çok iyi olmayabilir, ancak iyi özelliklere sahipler, çok iyi yönleri de var” gibi tavır takınılmıyor? Bir taraf laikçilik demiş; Gülen Hareketine küfür ediyor.Diğer taraf insalık ancak din ile olur demiş karşı laik insanları kötülüyor.Birbirleriyle ortak yol bulmaya çalışacaklarına, birbirlerine düşman oluyorlar.Ondan sonra da ”onlar bunlar diye ayrılıyoruz” diyip suçu Amerika’ya atıyorlar.
  Recep Tayyip Erdoğan’ın dış politakısını seviyorum.Ve bence Atatürk ve MEnderes’ten(Allah’tan zamanında NATO’ya girmişiz) sonra en iyi dış politakayı izleyen kişi.Tabi İnönü’nün de İkinci Dünya Savaşı’na girmemek için yaptığı manevralar da pas geçilemez, takdire değerdir…
  Gülen’in ise kanalını örnek vereyim; Samanyolu TV…
  Burada, ”Ayna” adlı program yayınlanıyor.Bu program bence süper program.National Geographic’ten de evinde uydu bulunmayan insanlar için belgeseller yayınlanıyor hayvanlarla ilgili… Bu da takdire değer bir iş…
  Öte yandan, ”Sırlar Dünyası”, ”Beşinci Boyut” gibi garip, saçma sapan içerekler içeren, insana bir katkı sağlamayan, masaldan ibaret bir programlar yayınlanıyor.Keşke bunlar en aza indirilse…Keşke daha çok ve daha da başka belgeseller yayınlasa…Ama işte sizin yazınızda belirtildiği gibi; 1. yüz, 2. yüz…
  Herşey için Teşekkürler Murat Abi!

 2. Murat Aygen Says:

  «Kara ses» unvânı verilen CEMALETTiN KAPLAN hocaefendi ile mukayese edildiğinde, F.G., Rifat Börekçi ayârında ATATÜRKÇÜ DiN ADAMI sayılmalıdır. Elini öpenler arasında MUSTAFA KOÇ da vardı [bkz: (–1–) “Vehbi Koç ‘uzak durun’ demişti” (2 sütun üzerine) başlıklı haberi, Hürriyet gzt., Yayın Sahibi Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. (adına) Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, ISSN 1304-6632, Yıl 68, Sayı 24950, 18 Ocak 2017 Çarşamba, Basıldığı Yer Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. Doğan Print Center (DPC) Osmangazi Mah. Turgut Özal Bulvarı No.120 Pursaklar Ankara, s.11 ve (–2–) Taha Kıvanç, “15 milyarlık Murat Bayrak ‘kara ses’in hamisiydi” (4 sütun üzerine) başlıklı Kulis köşe yazısı, Haber Türk gzt., Yayın Sahibi Habertürk Gazetecilik A.Ş. adına Turgay Ciner, Genel Yayın Yönetmeni Selçuk Tepeli, Sorumlu Müdür Ergün Örentel, ISSN 1308-8777, Yıl 7, Sayı 2459, 23 Kasım 2015 Pazartesi, Basıldığı Yer Ciner Matbaası Habertürk Matbaacılık A.Ş. Havalimanı yolu 24. km Esenboğa Ankara, s.14].

 3. Recep Tayyip Erdoğan’ın En Kötü Yanı | Muratyildirimoglu's Blog Says:

  […] https://muratyildirimoglu.wordpress.com/2009/05/28/recep-tayyip-erdoganin-ve-fethullah-gulenin-iki-y… […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: