Felsefe Yapma!

Felsefe yapmak iyi bir şey olarak algılanmaz. Felsefe yapanlar boş işlerle uğraşanlar olarak görülür (çoğu felsefeci için de pek yanlış değildir bu). Ama aslında felsefenin dünyayı anlamada büyük yararı olabilir. Nasıl mı? Okuyun bakalım.

İki ana felsefi akım var:

1) Materyalizm: Çevremizdeki dünya gerçektir ve aklımızla bu dünyayı algılayabiliriz.
2) İdealizm: Çevremizdeki dünya gerçek değildir. Gerçek olan tek şey kafamızdaki düşüncelerdir (idealler). Ancak akıllı insanlar bu düşünceler yardımıyla sahte gerçeklerin ötesine geçip saf gerçeği algılayabilirler.

İdealizmin en iyi örneği Eflatun tarafından mağara benzetmesi ile verilir. Bu benzetmede insanlar mağaranın girişine sırtları dönük şekilde oturmuşlardır ve yalnızca mağara duvarına yansıyan gölgeleri görebilirler (nesneleri değil yalnızca nesnelerin gölgelerini). Yalnızca bazı özel, seçilmiş, akıllı insanlar başka yönlere de bakıp asıl nesneleri görebilirler.

Materyalizm maddeye önem verip ahlaki değerleri yok saymak demek değil (bu tutum Türk filmlerinde Nuri Alço ile temsil ediliyor). Materyalizm sorgulamak demek, kanıtlara inanmak demek, kanıt istemek demek. Bu kanıtların da uydurma değil, sınanabilir olması, ciddi yerlerden gelmesi gerek.

Türkiye’de ortalama fikri düzey çok aşağılarda. Sürekli olarak görünür şeylerin arkasında görünmeyen niyetler, komplolar olduğuna inanılıyor. Dünyayı mantıklı, bilimsel, deterministik bir şekilde algılamak yerine mantıksız, komplocu, ancak sezgiler yoluyla algınabilen bir şekilde değerlendiriyoruz.

Dikkat edersek Türkiye’de ortalama bir sohbetin içeriği büyük çoğunlukla, bir şekilde gafil-salak insanların göremediği gerçekleri bize açıklayan insanların iddialarından oluşuyor: Dünyayı Yahudiler yönetiyor, Eşref Bitlis’i Amerika-İsrail öldürttü, Türkiye’de çok petrol var ama yabancı güçler bunların çıkarılışını engelliyor, Coca Cola karını İsrail ordusuna bağışlıyor, Türk askeri PKK’yı besliyor, Öcalan’ı öldürmeye gidenler son anda geri çağrılmışlar, Danone firması Türk çocuklarını aptallaştıran katkı maddeleri kullanıyor, Irak’tan sonra Amerika Türkiye’ye girecek, Avrupa ve Amerika Türkiye’nin parçalanmasını istiyor vb. vb.

Bir yerlerde bir şeyler dönüyor, bunları yalnızca seçilmiş insanlar görüp-anlayıp bize iletiyorlar. Bizim de hiçbir kanıta dayanmayan ama bize bir şekilde ulaşmış iddiaları kabul etmemiz, mümkünse de İnternet üzerinden çılgınca yaymamız gerekiyor.

Bu tutum idealizmden başka bir şey değil.

Kendisini materyalist sayan insanlar bile bu şekildeki akıl yürütmelere kapılıyorlar.

Bilmiyorum felsefe öğretimi bu ortamı yok etmeye yeter mi?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: