ÖTV indirimi ve Sosyal Bilimlerde Deney

Her zaman sosyal bilimlerde deney yapmanın zor olduğu söylenir. Doğrudur. Sosyal bilimler insanla ilgilenir ve insanların olduğu yerde neden-sonuç ilişkisi her türlü şekilde oluşabilir. Ama yine de çapı belirli deneyler sosyal bilimlerde yapılmaktadır ve yapılmalıdır.

Uzun bir süredir yerli ve yabancı çok sayıda uzman vergilerin genel olarak düşürülmesini, yalın ve tek oranlı (gelirle birlikte artmayan) bir vergi sistemine geçilmesini savunuyor. Bu görüş genelde çok kabul görmüyor çünkü vergi gelirlerinin azalacağından, bütçe açığının fazlalaşacağından korkuluyor. O zaman bu savı sınamak gerek.

Hükümetin üç aylığına Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarını düşürmesi yukarıdaki sav için çok güzel bir deney olanağı sağladı. ÖTV oranlarının düşürülmesiyle birlikte üretim ve ticaret canlandı. Örneğin otomobil satışları Mart ayında Şubat ayına göre 4-5 kat arttı. Bu durum süreceğe de benziyor. Otomobil üreticileri üretimi durdurup hükümetten destek isteme durumuna düşmüşken birkaç vardiyalı çalışmaya geçtiler, destek isteğinden vazgeçtiler. Alınan vergiler ise, oran düşürüldüğü halde, toplamda 4-5 kat arttı.

Bu durum uzmanların konuyla ilgili savlarının doğru olduğunu gösteriyor. O zaman vergi oranları kısıtlı bir süre için değil her zaman için düşük tutulmalı.

Vergi oranlarının düşürülmesinin yanı sıra vergi sisteminin basitleştirilmesi de gerekiyor. Bu hükümetin yaptığı en kötü işlerden birisi KDV vergisini değişik ürünler için değişik oranlarda belirlemek oldu. Şu anda bu oranlar içinden çıkılmaz bir halde. Düşük bir KDV oranı belirlenmeli ve her mal-ürün için bu oran uygulanmalı. Bu, vergi yönetiminin de işini kolaylaştıracaktır.

Vergiyle ilgili üçüncü bir nokta “çok kazanandan çok vergi alınması” gibi kulağa hoş gelen ilkenin terk edilmesinin gerekmesi. Şu anda kazanılan karla bağlantılı olarak sürekli artan bir gelir vergisi oranı var. Bu da aslında işini iyi yapmayanın kollanması, işini iyi yapanın daha büyük oranlarda vergi ödeyerek cezalandırılması demektir. Daha çok çalışıp daha çok kazandığımda kazancımın çoğunu vergiye vereceksem niye bu kadar çabalayayım ki?

Sonuç olarak KDV-ÖTV ve Gelir Vergisinde düşük oranlar ve yalın bir sistem hem vatandaşlar için de hem de devlet için yararlı olacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: