Bilgisayarlardaki uygulama hataları ve sistem hataları

Bilgisayarda çıkabilecek hatalar ikiye ayrılır:
1) Uygulama hataları: Word, Excel ya da Adobe Fireworks programında bir şey yapmaya çalıştığınızda çıkan hatalar bu gruptandır. Bu hatalar ilgili programı kullanamamanızı sağlar. Ama bu türlü hataların sistem çapında bir etkisi olmaz (diğer programlar ve işletim sisteminin kendisi bu tür hatalardan etkilenmez).
2) Sistem hataları: Bunlar işletim sisteminin daha fazla çalışamamasına neden olan hatalardır. Bir aygıt sürücüsü (driver), bir hizmet (service) ya da donanımdaki bir arıza bu türlü bir hataya neden olabilir. Ama sistem hatalarının çoğu donanıma değil de rastlanma olasılığı düşük yazılımsal durumlara karşılık gelir ve tekrarlanmaz.
 
Bir sistem hatası çıktığında işletim sistemi son bir gayretle durumu bize mavi bir ekranda belirtir. Bu mavi ekran, ilk satırlardaki STOP (DURDUM) sözcüğü yüzünden STOP ekranı (STOP screen) ya da ölümün mavi ekranı (blue screen of death) olarak bilinir. Bu ekranda hatayla ilgili çok da açıklayıcı olmayan bilgiler yer alır.
 
İşletim sistemi böyle bir ekranı görüntülemekle kalmaz bilgisayar belleğinin o anki içeriğini bir dosyaya boşaltmaya çalışır (memory dump). Sonra bilgisayar açıldığında sabit diskteki dosya incelenerek hata saptanmaya çalışılabilir (genelde bu dosyayı incelemek çok pratik değildir). 
 
Stop ekranında çıkan  “Unmountable boot volume” şeklinde bir hata bilgisi  sabit diskteki bir hataya karşılık gelir. Sabit diski denetleme programı (CHKDSK.EXE) ile diski tarayıp hataları düzelttiğimizde sorun da genelde ortadan kalkar (kalıcı bir disk arızası yoksa).
 

Bunun dışındaki hatalarda sistemi yeniden başlatmak genelde hatanın ortadan kalkmasını sağlar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: